Rowery
Sklep rowerowy przy ulicy Niepodległości 40 Knurów tel/fax (32) 236 61 33
FAQ
Szukaj
Użytkownicy
Grupy
Galerie
Rejestracja
Profil
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
Zaloguj
Forum Rowery Strona Główna
->
Porady
Napisz odpowiedź
Użytkownik
Temat
Treść wiadomości
Emotikony
Więcej Ikon
Kolor:
Domyślny
Ciemnoczerwony
Czerwony
Pomarańćzowy
Brązowy
Żółty
Zielony
Oliwkowy
Błękitny
Niebieski
Ciemnoniebieski
Purpurowy
Fioletowy
Biały
Czarny
Rozmiar:
Minimalny
Mały
Normalny
Duży
Ogromny
Zamknij Tagi
Opcje
HTML:
NIE
BBCode
:
TAK
Uśmieszki:
TAK
Wyłącz BBCode w tym poście
Wyłącz Uśmieszki w tym poście
Kod potwierdzający: *
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Skocz do:
Wybierz forum
Jazda rowerem samo zdrowie
----------------
Szlaki rowerowe na Śląsku
Moje hobby ,jazda rowerem
Galeria
Części zamienne i akcesoria
----------------
Rowery
Części zamienne
Akcesoria
Serwis
----------------
Porady
Cennik usług
HydePark
----------------
Na każdy temat
Knurów
Przegląd tematu
Autor
Wiadomość
bibiR
Wysłany: Czw 21:44, 24 Sty 2008
Temat postu: Wybor Rozmiaru
Po tym, gdy zdecydujemy się na typ roweru oraz miejsce, gdzie go kupimy a być może nawet na konkretną markę lub model, pozostaje kluczowa kwestia, jaką jest dobór rozmiaru roweru. Obecnie producenci przygotowują ramy w bardzo dużej rozpiętości rozmiarów, tylko nieliczne modele z najwyższej półki w których stosuje się zaawansowane technologie występują w mniejszej ilości rozmiarów a i to zazwyczaj w nie mniejszej niż trzy .
Dobranie właściwego rozmiaru zależy w dużej mierze od fachowego, doświadczonego i uczciwego sprzedawcy. Jeżeli trafimy na takiego, zasugerowany przez niego rower powinien pasować jak ulał. Sprzedawcy jednak czasami kierują się innymi względami niż dobro klienta, proponując mu niewłaściwy rozmiar.
Poniżej kilka porad o tym, jak dopasować rower do swoich wymiarów:
JAK MIERZYMY
Producenci ram jako rozmiar ramy podają jej wysokość, Jest to odległość od środka suportu, mierzona po rurze podsiodłowej do środka wysokości rury górnej (ten typ pomiaru oznacza się jako c/c: center – center) lub od środka suportu do końca rury podsiodłowej (c/t: center – top). Rozmiar ten podaje się w calach (np. 15”, 17”, 19”), centymetrach (np. 43, 46, 51cm) lub literą, jak w przypadku ubrań (S – Small, M – medium, L – Large). Już sama rozbieżność w sposobie pomiaru generuje problemy. Producenci jednak zazwyczaj podają na swoich stronach internetowych i w katalogach dokładne wymiary poszczególnych rur, z zaznaczeniem sposobu pomiaru.
WYSOKOŚĆ TO NIE WSZYSTKO
Choć głównym wymiarem, jaki się podaje jest wysokość roweru, niezmiernie ważna jest również jego długość a konkretnie długość górnej rury. To od niej zależy, jaką pozycję przyjmiemy na rowerze oraz jak nasz wymarzony pojazd będzie się prowadził. Choć w przypadku niewłaściwie dobranym rozmiarze możemy skorygować pozycję na rowerze długością wspornika kierownicy lub przesunięciem siodła, to jednak właśnie pierwotny wybór zadecyduje o pozytywnych lub nie wrażeniach użytkowania. Różnice długości ram różnych producentów w tym samym rozmiarze mogą sięgać kilku cm, co wyraźnie zmienia charakterystykę roweru.
LEPIEJ MNIEJSZY CZY WIĘKSZY
Oczywiście najlepiej odpowiedni. Wszystko tak naprawdę zależy od planowanego zastosowania roweru oraz od naszych preferencji. Szukając roweru bardziej komfortowego do zastosowań rekreacyjnych wybierzemy rower na wymiarowej ramie, o stosunkowo krótkiej górnej rurze. Zapewni to komfortową, wyprostowaną i nieco stateczną pozycję. Decydując się na rower o bardziej sportowym charakterze otrzymamy ramę nieco niższą, za to dłuższą, gwarantującą bardziej wyciągniętą sylwetkę rowerzysty.
CO TO TAKIEGO PRZEKROK?
Przekrok, to krótko mówiąc wysokość, jaka dzieli nasze krocze od górnej rury ramy roweru. Zależna jest ona bezpośrednio od wysokości ramy, a konkretniej od wysokości mierzonej c/c. Ramy w tym samym rozmiarze różnych firm mogą się zasadniczo różnić przekrokiem, z powodu mniejszego czy większego sloopingu, czyli opadania górnej rury. Dlatego też jest to kolejny argument za tym, by przed kupnem roweru przymierzyć się do niego oraz wykonać jazdę próbną
fora.pl
- załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by
phpBB
© 2001, 2002 phpBB Group
Regulamin